Artystyczne kino animowane

Mistrzowie kina

Czarna Sala – ul. Słowiańska 13
03.10 – 04.10.2019, godz. 16:30/22:00

Czas trwania: 30 min
Wiek: 16+
www.contexts.com.pl

Prezentacja najnowszych propozycji filmowych we współpracy z młodymi twórcami sztuki animacji oraz artystami już rozpoznawalnymi , w konsultacji z wybitną znawczynią kina Małgorzatą Sady tłumaczką literatury pięknej z obszaru sztuki współczesnej i filozofii (Wittgenstein, Russell, Themerson, Czechowicz).Od końca lat 70 współpracującą z centrami sztuki, festiwalami filmowymi i teatralnymi w kraju izagranicą jako kurator, uczestnik i twórca projektów artystycznych (Kanada, Irlandia, Portugalia,Ukraina, Szwecja, Litwa, Wielka Brytania, Rosja, Czechy, Francja, Włochy, Niemcy).

Małgorzata Sady tłumaczka literatury pięknej, kuratorka wystaw, inicjatorka projektów artystycznych i wybitna znawczyni kina. Absolwentka Wydziału Angielskiego, od końca lat 70 współpracuje z ośrodkami sztuki, firmami teatralnymi, studiami filmowymi, filmem, muzyką, teatrem, festiwalami sztuki.
Od lat 90 promuje twórczość Franciszki i Stefana Themersona (publikacje, wystawy, wykłady, wydarzenia artystyczne, film dokumentalny Themerson & Themerson (reż. W. Szymańska).
W 2002 r. założyła niezależną prasę wydawniczą „Gaberbocchus in Poland”.
W latach 2008-2009 współpracowała z Quay Brothers przy Inventorium of Traces (asystent reżysera, improwizacje muzyczne, tłumaczenie), a obecnie przy filmie fabularnym opartym na twórczości Bruno Schulz.

Związana – jako koordynatorka programowa, dyrektor artystyczny filmów animowanych, kuratorka z festiwalami: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Filmów Animowanych „Lalka też człowiek” w Warszawie, Festiwal „Laterna Magica” w Łańcucie, Międzynarodowy Festiwal ANIMO w Kwidzynie, Konteksty – Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku.
W latach 2009-10 zrealizowała dokument (z M. Giżyckim) Alfred Schreyer z Drohobycza. Jej współpraca z Koji Kamoji obejmowała tworzenie scen dźwiękowych do jego obrazów (Warszawa, 2012), wspólne wystawy: The Air Will Do in Podkowa Leśna (2012); The Air And (Wrocław, 2012), wystawę Obrazy Koji Kamoji i Małe obrazy Małgorzaty Sady (BUW, 2013).
Stypendystka Ministra Kultury, ekspertka animacji w PISF. Kuratorka An Approach to Being, wystawy polskiej sztuki współczesnej w Kioto w Japonii, wystawy polskiego plakatu i pokazów polskiego filmu w Griffith Film School, Brisbane, Australia i wielu innych.
Lubi malować i fotografować. Jej własne projekty artystyczne łączą poezję (słowa), dźwięki, teatr, film i choreografię. Zamieszkała w Warszawie i Londynie, działa na arenie międzynarodowej.