Diorama

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit luptatem accusantium doloremque laudanti.

Follow Me On Instagram
Search
back to top

Wiosna

DUŻA SCENA
ul. Katedralna 18
09.10.2020 godz. 18:00
TEATR MALABAR HOTEL / POLSKA
Adaptacja: Marcin Bartnikowski
Reżyseria: Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
Scenografia i lalki: Marcin Bikowski
Opracowanie muzyczne, video, światło: Marcin Bartnikowski
Koordynacja: Joanna Szumańska
czas trwania 50 min.
15+

„Wiosna” Brunona Schulza to sen o nadziei, że rewolucja może zachować świeżość, pozostać wierną, dotrzymać przysięgi”. Jest to jedyny utwór autora „Sklepów cynamonowych”, który porusza problemy społeczne i polityczne. Nawiązania do wydarzeń dwudziestolecia i okresu poprzedzającego wybuch pierwszej wielkiej wojny zostały tu po Schulzowsku „nazwane” i wykorzystane tak, że opisują rzeczy uniwersalne.

Mamy tu rewolucję młodości, seksualności i miłości, która splata się z pragnieniem zbudowania lepszego świata. Wiemy, jak spełniły się te marzenia w latach 40. XX w. Podobnie jak Schulz postanowiliśmy jednak z naiwnością udać się w ową rewolucyjną podróż, wierząc, że nie popełnimy błędów naszych poprzedników – podkreślają twórcy spektaklu. – „Wiosna” Teatru Malabar Hotel to seans we współczesnym panopticum, gdzie znów spróbujemy zmierzyć się z demiurgią, ożywiając martwą materię – dodają aktorzy.

Marcin Bartnikowski – aktor, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii im. A. Zelwerowicza, kierownik artystyczny Teatru Malabar Hotel, wykładowca Akademii Teatralnej.

Marcin Bikowski – absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii im. A. Zelwerowicza na kierunku: aktorstwo i reżyseria, wykładowca Akademii Teatralnej.

Teatr Malabar Hotel powstał we wrześniu 2009 r. Jego nazwa zaczerpnięta została z twórczości Witkacego. Malabar Hotel to teatr, w którego centrum zainteresowań znajduje się forma, zarówno ta rozumiana po Witkacowsku, jak i związana z teatrem plastycznym oraz lalkowym. Wokół tego krążą inne elementy teatralne, co wiąże się z ciągłym rozwojem warsztatu aktorskiego zespołu. Twórcy teatru określają Malabar jako „abstrakcyjną przestrzeń, gdzie nikt nie dotarł, oraz mieszankę: tęsknoty za nieznanym, Witkacowskiego absurdu i niedojrzałych marzeń teatralnych, które będą dorastać i zmieniać się, nigdy nie zyskując ostatecznego kształtu”.